Festival Program

 

 

 

 

Thursday 12 October 2017

9:00am - 5:30pm  Festival fringe events program > Registrations open shortly   Sydney, NSW
6:30 - 10:30pm         2017 National Landscape Architecture Awards                                                                     The Grounds of Alexandria

 

Friday 13 October 2017

9:00am - 5:30pm  2017 International Landscape Architecture Conference > day 1*                              Overseas Passenger Terminal, Circular Quay 
9:00 - 9:35am  Welcome   
9:35 - 10:05am  Opening address Prof James Weirick, UNSW Built Environment   
10:05 - 10:15am  Introduction to sub-theme > 3rd City Ecosystems  
  3rd City Ecosystems > What resources are required to build the city of tomorrow?
How will humans relate to the natural world in the future metropolis?
 
10:15 - 10:45am  Keynote Roderick Simpson, Greater Sydney Commission  
10:45 - 11:15am  Morning break   
11:15 - 11:45am  Keynote Prof Nina-Marie Lister, PLANDFORM  
11:45 - 12:15pm  Facilitated Q+A with keynotes   
12:15 - 1:15pm  Lunch   
1:15 - 2:15pm Short presentations > 3rd City Ecosystems
 - Prof Rob Roggema, University of Technology Sydney
 - Dr Libby Gallagher, Gallagher Studio
 - Third Speaker TBC 
 
2:15 - 2:25pm  Introduction to sub-theme > 3rd City Infrastructures  
  3rd City Infrastructures > What large and catalytic infrastructures will service the next great city?
How can these infrastructural systems be smarter and more multi-dimensional in terms of sustaining the 3rd City?

2:25 - 2:55pm  Keynote Pierre Belanger, Harvard University   
2:55 - 3:30pm  Afternoon break   
3:30 - 4:00pm  Keynote Hillary Brown, City College of New York  
4:00 - 4:30pm  Facilitated Q+A with keynotes   
4:30 - 5:30pm Short presentations > 3rd City Infrastructures
 - Prof Rob Freestone, University of New South Wales 
 - Melissa Cate Christ, transverse studio
 - Dr Julian Bolleter, University of Western Australia 
 
5:30 - 7:30pm  Festival Party   

Saturday 14 October 2017

9:10am - 5:30am  2017 International Landscape Architecture Conference > day 2*                              Overseas Passenger Terminal, Circular Quay 
9:10 - 9:20am  Welcome (Creative Directorate)   
9:20 - 9:30am  Introduction to sub-theme > 3rd City Communities   
  3rd City Communities > Will the future city be designed and governed more by its citizens?
Who has the right to the city? How will this change in the 3rd City?
9:30 -10:00am  Keynote Professor Jeff Hou, University of Washington    
10:00 - 10:30am  Keynote Adam Beck, Smart Cities Council Australia New Zealand   
10:30 - 11:00pm  Facilitated Q+A with keynotes   
11:00 - 11:30pm  Morning break   
11:30 - 12:30pm  Short presentations > 3rd City Communities
 - Fiona Robbé, Architects of Arcadia
 - Anne-Marie Pisani, Parks Victoria, Margaret Somerville, University of Western Sydney, Aunty Jacinta Tobin, Darug Elder & Leanne Tobin, Darug Aboriginal artist and teacher
 
12:30 - 1:00pm  Student Roundtable provocation   
1:00 - 2:00pm  Lunch   
2:00 - 2:10pm  Introduction to sub-theme > 3rd City Practice  
  3rd City Practice > How can city building prioritise design as a critical and positive dimension of urbanisation?
What are the benefits of design-led planning? What are the roles for landscape architects in the future city?
2:10 - 2:40pm  Keynote Jan Van der Grift, Bureau Plano, Netherlands   
2:40 - 3:10pm  Keynote Mia Lehrer, Mia Lehrer + Associates, LA   
3:10 - 3:40pm  Facilitated Q+A with keynotes   
3:40 - 4:10pm  Afternoon break   
4:10 - 5:10pm  Short presentations > 3rd City Practice
 - Jon Hazelwood, HASSELL
 - Tim O'Loan, AECOM
 - Third Speaker TBC 
 
5:10 - 5:30pm Closing address   
5:30 - 8:00pm  Conference Closing Drinks   

*Conference program subject to change.

Sunday 15 October 2017

9:00am - 5:30pm     Festival fringe events program > Registrations open shortly                                                    Sydney, NSW